Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Toplumda yaygın olarak görülen varis ilgili yararlı bir rehber oluşturmak adına varis nedirvaris belirtileri nelerdir ve varis nasıl tedavi edilir konularını ele almak istiyoruz.

Varis belirtilerini incelerken aynı zamanda kimlerin risk altında olduğunu göstermek için varis kimlerde görülür sorusuna da yanıt bulmaya çalışacağız.

Varise çare ararken neleri dikkate almalıyız?

Varis nasıl anlaşılır ? Varis sağlığı tehdit eder mi? Bu gibi sorular bu rahatsızlığa sahip kişilerin veya sahip olduğu belirtilerin varis olup olmadığını merak edenlerin sıkça sorduğu sorular. Varis belirtileri çoğu zaman gözle görülebilir özellikler taşır.

Bacaklarda, ayaklarda oluşan damar şişlikleri, morarmalar, sertlikler ve şekil bozuklukları çoğu zaman bir varisin habercisi olabilir. Elbette her varis bir tutulmamalıdır. Varisler büyük boyutlarda veya kılcal adını verdiğimiz küçük boyutlarda görülebilir.

Varisin yarattığı sorunlar

Görüldüğü kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bazı ilerlemiş varislerde ağrılar, kaşınmalar, kramp veya yanma gibi varis belirtileri görülebilir. Varis rahatsızlığına sahip kişilerde yorgunluk, hareket esnasında zorluk gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu sorunla ilgili biraz daha bilgi sahibi olmak için merak edilen konuları ve cevaplarını inceleyelim:

Varis nedir?

Varis ayak ve bacaklarda görülen, toplardamarlarla ilgili bir rahatsızlıktır. Variste toplardamarlar genişler, kıvrımlı bir hale gelebilir ve dışarıdan belli olacak şekilde kendini belli edebilir. Normalde kirli kanı temizlenmek üzere bacaklarımızdan kalbe ve akciğere taşıyan toplardamarlar kanın geri akmasını engelleyen kapakçıklara sahiptir. Bu kapakçıklarda oluşan sorunlar kanın geri gelmesine, damarın şişmesine ve genişlemesine neden olabilir.

Varis türleri nelerdir?

Varis çeşitleri büyük varis, orta varis ve kılcal (küçük) varisler şeklindedir.

Varis kimlerde görülür?

Varis en çok kadınlarda görülür. Adet dönemi veya hamilelik dönemlerinde varis görülebilir. Varis riski yaşlılıkla birlikte artabilir. Menopoz dönemi ilaçları, doğum kontrol hapları bazen varisi tetikleyebilir. Fazla kilolu kişilerde varis gözlenebilir. Hareketsiz kişiler veya ayakta çalışmak zorunda olanlar varis bakımından risk altındadır. Varisin kalıtsal özellikler taşıdığına dair görüşler vardır. Bazı uzmanlara göre varis kadınlık hormonu ile ilişkili olabilir. Sıcak ortamlarda ve iklimlerde bulunma, kabızlık ve dar kıyafetler yine varis oluşumuna neden olan faktörlerdir.

Varis belirtileri nelerdir? – Varis nasıl anlaşılır?

 • Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde yahut bacaklarınızda oluşan şişlikler
 • Cilt üzerinden çıplak gözle görülebilir damar görüntüleri
 • Bacaklardaki ağrılar veya ayaklardaki ağrılar; akşam ve gece ağrıları, yorgunluklar
 • Bacak ve ayaklarda gözle görülür renk farklılıkları
 • Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde ve bacaklarda kaşıntı, uyuşma veya yanma benzeri hisler
 • Bacakların çeşitli yerlerinde görülen şişlik ve sertlikler
 • Ayak ve bacaklarda görülen morarmalar
 • Ayak veya bacak yaraları, kanamalar
 • Huzursuz bacak sendromları

Varis belirtileri nelerdir sorusuna en yaygın özellikleriyle cevap vermeye çalıştık. Yine de bu belirtileri tek tek değerlendirerek kendi başınıza karar vermemeli ve doktorunuza görünmelisiniz. Size uygun varis tedavisi yöntemlerini takip ederek hastalığınızı kontrol altında tutmalısınız. Varis tedavileri, lazerle, ameliyatla, ameliyatsız veya ilaçla yapılabilmektedir.

Soru Sorun

 1. hocam merhaba eşimin sağ bacağında cildin yüzeyinde görünür hale gelmiş varisler var uzun zaman ayakta durunca çok ağrı başlıyor. Kastamonudan ANKARA ya hafta sonunda gelmeyi düşünüyoruz. Ayrıntılı bilgi alabilir miyim.

  1. Gelmeden önce telefonla randevu alırsanız size gereken yardımı yaparız. Telefon numaramız 0 312 224 13 14

 2. ayaklarımda sadece uyuşma oluyor her zaman da değil bu uyuşukluğun sebebi varis olabilir mi. başka hiçbir şey yok.

  1. Kemal bey geçmiş olsun. Varis olma ihtimaliniz var. Genel olarak varis denince akla çıkık damarlar renk değişimi kramplar gelmesine rağmen tek başına uyuşma da varis belirtisi olabilir. Varis muayenesi için kliniğimizden randevu almanızı rica ederiz.

 3. Rengin hanım merhaba, ayaklarımda geceleri çok fazla yanma oluyor. Ağrı pek yok ama kılcal varislerde biraz artış var. Varis olmuş olma ihtimalim var mıdır?

  1. Tülay hanım merhaba, tarif ettiğiniz belirtilerin varis hastalığına işaret ettiğini söyleyebiliriz. Bunu kesin olarak anlayabilmemiz için varis merkezi Ankara‘da bulunan kliniğimize uğramanızı tavsiye ediyoruz.

 4. slm ,Ünye de ikamet ediyorum sağ bacağımın arkasında dize yakın yerlerde ileri derecede küçük bağırsak şeklinde varisler oluştu 60 yaşındayım bağkur emeklisiyim ne yapmam gerekir. varis tedavis fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

  1. Abdurrahim bey geçmiş olsun. Kliniğimizde ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile varislerinize çözüm sunabiliyoruz. Tarif ettiğiniz varislerin tedavisi de mümkündür. Varis tedavisi fiyatları hakkında telefon numaranızı bırakırsanız size telefonla bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru Sor