Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Toplumda yaygın olarak görülen varis ilgili yararlı bir rehber oluşturmak adına varis nedirvaris belirtileri nelerdir ve varis nasıl tedavi edilir konularını ele almak istiyoruz.

Varis belirtilerini incelerken aynı zamanda kimlerin risk altında olduğunu göstermek için varis kimlerde görülür sorusuna da yanıt bulmaya çalışacağız.

Varise çare ararken neleri dikkate almalıyız?

Varis nasıl anlaşılır ? Varis sağlığı tehdit eder mi? Bu gibi sorular bu rahatsızlığa sahip kişilerin veya sahip olduğu belirtilerin varis olup olmadığını merak edenlerin sıkça sorduğu sorular. Varis belirtileri çoğu zaman gözle görülebilir özellikler taşır.

Bacaklarda, ayaklarda oluşan damar şişlikleri, morarmalar, sertlikler ve şekil bozuklukları çoğu zaman bir varisin habercisi olabilir. Elbette her varis bir tutulmamalıdır. Varisler büyük boyutlarda veya kılcal adını verdiğimiz küçük boyutlarda görülebilir.

Varisin yarattığı sorunlar

Görüldüğü kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bazı ilerlemiş varislerde ağrılar, kaşınmalar, kramp veya yanma gibi varis belirtileri görülebilir. Varis rahatsızlığına sahip kişilerde yorgunluk, hareket esnasında zorluk gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu sorunla ilgili biraz daha bilgi sahibi olmak için merak edilen konuları ve cevaplarını inceleyelim:

Varis nedir?

Varis ayak ve bacaklarda görülen, toplardamarlarla ilgili bir rahatsızlıktır. Variste toplardamarlar genişler, kıvrımlı bir hale gelebilir ve dışarıdan belli olacak şekilde kendini belli edebilir. Normalde kirli kanı temizlenmek üzere bacaklarımızdan kalbe ve akciğere taşıyan toplardamarlar kanın geri akmasını engelleyen kapakçıklara sahiptir. Bu kapakçıklarda oluşan sorunlar kanın geri gelmesine, damarın şişmesine ve genişlemesine neden olabilir.

Varis türleri nelerdir?

Varis çeşitleri büyük varis, orta varis ve kılcal (küçük) varisler şeklindedir.

Varis kimlerde görülür?

Varis en çok kadınlarda görülür. Adet dönemi veya hamilelik dönemlerinde varis görülebilir. Varis riski yaşlılıkla birlikte artabilir. Menopoz dönemi ilaçları, doğum kontrol hapları bazen varisi tetikleyebilir. Fazla kilolu kişilerde varis gözlenebilir. Hareketsiz kişiler veya ayakta çalışmak zorunda olanlar varis bakımından risk altındadır. Varisin kalıtsal özellikler taşıdığına dair görüşler vardır. Bazı uzmanlara göre varis kadınlık hormonu ile ilişkili olabilir. Sıcak ortamlarda ve iklimlerde bulunma, kabızlık ve dar kıyafetler yine varis oluşumuna neden olan faktörlerdir.

Varis belirtileri nelerdir? – Varis nasıl anlaşılır?

 • Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde yahut bacaklarınızda oluşan şişlikler
 • Cilt üzerinden çıplak gözle görülebilir damar görüntüleri
 • Bacaklardaki ağrılar veya ayaklardaki ağrılar; akşam ve gece ağrıları, yorgunluklar
 • Bacak ve ayaklarda gözle görülür renk farklılıkları
 • Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde ve bacaklarda kaşıntı, uyuşma veya yanma benzeri hisler
 • Bacakların çeşitli yerlerinde görülen şişlik ve sertlikler
 • Ayak ve bacaklarda görülen morarmalar
 • Ayak veya bacak yaraları, kanamalar
 • Huzursuz bacak sendromları

Varis belirtileri nelerdir sorusuna en yaygın özellikleriyle cevap vermeye çalıştık. Yine de bu belirtileri tek tek değerlendirerek kendi başınıza karar vermemeli ve doktorunuza görünmelisiniz. Size uygun varis tedavisi yöntemlerini takip ederek hastalığınızı kontrol altında tutmalısınız. Varis tedavileri, lazerle, ameliyatla, ameliyatsız veya ilaçla yapılabilmektedir.

Comments

 1. hocam merhaba eşimin sağ bacağında cildin yüzeyinde görünür hale gelmiş varisler var uzun zaman ayakta durunca çok ağrı başlıyor. Kastamonudan ANKARA ya hafta sonunda gelmeyi düşünüyoruz. Ayrıntılı bilgi alabilir miyim.

  1. Gelmeden önce telefonla randevu alırsanız size gereken yardımı yaparız. Telefon numaramız 0 312 224 13 14

 2. ayaklarımda sadece uyuşma oluyor her zaman da değil bu uyuşukluğun sebebi varis olabilir mi. başka hiçbir şey yok.

  1. Kemal bey geçmiş olsun. Varis olma ihtimaliniz var. Genel olarak varis denince akla çıkık damarlar renk değişimi kramplar gelmesine rağmen tek başına uyuşma da varis belirtisi olabilir. Varis muayenesi için kliniğimizden randevu almanızı rica ederiz.

 3. Rengin hanım merhaba, ayaklarımda geceleri çok fazla yanma oluyor. Ağrı pek yok ama kılcal varislerde biraz artış var. Varis olmuş olma ihtimalim var mıdır?

  1. Tülay hanım merhaba, tarif ettiğiniz belirtilerin varis hastalığına işaret ettiğini söyleyebiliriz. Bunu kesin olarak anlayabilmemiz için varis merkezi Ankara‘da bulunan kliniğimize uğramanızı tavsiye ediyoruz.

 4. slm ,Ünye de ikamet ediyorum sağ bacağımın arkasında dize yakın yerlerde ileri derecede küçük bağırsak şeklinde varisler oluştu 60 yaşındayım bağkur emeklisiyim ne yapmam gerekir. varis tedavis fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

  1. Abdurrahim bey geçmiş olsun. Kliniğimizde ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile varislerinize çözüm sunabiliyoruz. Tarif ettiğiniz varislerin tedavisi de mümkündür. Varis tedavisi fiyatları hakkında telefon numaranızı bırakırsanız size telefonla bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

 5. hocam merhaba, benim bacaklarımda zaman zaman ağrı oluyor. ama çoğu zaman ağrı uzun sürmüyor ve geçiyor. bacaklarımda hiç damar yok. bu ağrılar varisten olabilir mi?

  1. Ersin bey geçmiş olsun. Bahsettiğiniz durumun varis olup olmadığını varis muayenesi yapmadan söylemek doğru olmayacaktır. Bu nedenle varis muayenesi olmanız için randevu almanızı rica ederiz.

 6. Hocam bacağımda sürekli uyuşukluk var. Bu uyuşukluk geceleri ağrı gibi oluyor. Varis belirtisi midir?

  1. Bacaklarda görülen uyuşma durumu varise bağlı olabileceği başka nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bunu anlamanın en kesin yolu ayakta renkli doppler ultrason ile varis muayenesi olmanızdır. Muayene randevusu için 0 312 224 13 14 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 7. Ayaklarım çok şişiyor. bu şişlikleri gidermek için uzun yıllardır ayaklarımı tuzlu suya koyarım. bu beni biraz rahatlatır. ama her gün aynı duruma geri geliyor. tuzlu su varise iyi gelir mi?

  1. Davut bey geçmiş olsun. Varisin belirtilerinden biri bacaklarda ve ayaklarda meydana gelen günlük şişme halidir. Bu durumda varis muayenesi olmanız ve varisinizin miktarının ve yerinin tespit edilmesi gerekir. Bu yapılmadan sadece ayaklarınızdaki şişmenin varise bağlı olduğunu söylemek mümkün değildir. Ayaklarda meydana gelen şişme başka hastalıklara bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Ayrıca son olarak ifade etmeliyim ki varis hastalığının tedavisinde tuzlu suyun hiçbir faydası yoktur.

 8. Benim bacaklarımda varis var. Ekonomik durumum çok iyi değil. Varis tedavisi yapan devlet hastanesi de bulamadım. Varis tedavisi ne kadar sürede yapılıyor. Bir de varis tedavisi fiyatları ne kadar tutuyor.

  1. Ayhan bey merhaba, bacaklarda görülen varislerin tedavisi devlet hastanelerinde ameliyat ile yapılmaktadır. Eğer ameliyatsız varis tedavisi olmak istiyorsanız ne yazık ki bu şu anda mümkün değildir. Ayrıntılı bilgi için lütfen kliniğimizi arayınız.

 9. Hocam merhaba, bacaklarımda her zaman ağrı oluyor. Bu ağrılar bazı zamanlarda hafifliyor. Ama genellikle hep var. Varis belirtileri nelerdir? Bendeki bu ağrılar varis belirtisi olabilir mi? Bende hiç damar yok.

  1. Ahu hanım merhaba, bacaklarda görülen ağrılar varise bağlı olabileceği gibi başka sağlık sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir. Bunun varis olup olmadığını anlamanın en kesin yolu ayakta renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak varis muayenesidir. Varis muayenesi olmak için lütfen randevusu alınır.

 10. Mrhb benim uzun zamandir ic varis olarak adlandirilan varislerim var sol bacağimdan bir cerrahi mudahale gecirdim fakat yine asiri kasinti yanma ve ağrilar var bazen dayanilmaz oluyor kasintilar tekrarlamis olabilir mi tedavi suresi ne kadar surer sağ bacağimdaki iki sene once 4.5 ml olarak soylemislerdi ikisi ayni gun tedavi edilebilir mi

  1. Berre hanım geçmiş olsun. Varis hastalığının tedavisi ameliyatsız yöntemler ile mümkündür. Daha önce uygulanmış olan varis ameliyatı ile yarım kalmış olan bir tedaviniz varsa bu tedavi de tamamlanır. Şifaya kavuşursunuz. Tedaviniz için en doğru kararı kliniğimizde renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak varis muayenesi ile verebiliriz. Lütfen bizden randevu alınız. 0 312 224 13 14

 11. Hocam kolay gelsin benimde ayaklarimda aşırı morluklar var çok koyu renkte ameliyatsiz bir çözümü varmı

  1. Şükrü bey geçmiş olsun. Sorunuzu net cevaplayabilmemiz için muayene olmanız gereklidir. Lütfen muayene randevusu alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir