Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisler tıbbi olarak 3 başlık altında incelenmektedir. Bunlar; orta ve büyük varisler, kılcallardır. Aslında kılcallar tam anlamı ile varis sayılmasa da bunlarla birlikte değerlendirilmektedir.

Varis çeşitleri varisin tipine göre belirlenir.

Orta Boy Varisler

2-3 cm boyutlarında ki damarsal genişlemeler orta boy varisler olarak kabul edilmektedir. Tedavi edilmedikleri takdirde ilerleme eğilimindedirler. Zamanla büyük boyutlu varislere dönüşebilmektedirler. Orta boy varisler en fazla rastlanan varislerdir.

Büyük Boy Varisler

3 cm ve üzerindeki damar genişlemeleri ise büyük ölçekli olarak kabul edilmektedir. Bunlarda tedavi edilmedikleri takdirde büyüme eğilimindedir ve oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Tedavi edilmeyen büyük ölçekli bir varis zaman içerisinde gelişerek bacak ülseri adı verilen ve tedavisi oldukça zor olan bacak yaralarına dönüşebilmektedir.

Aynı şekilde orta boy varislerin tedavi edilmemesi halinde genişleyen damar içinde biriken kanda pıhtılaşma ve damar tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu durumda da daha önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kılcal Varisler

Kılcallar ise bunlar arasında sağlık açısından en zararsız olanlardır. Büyüyüp gelişmekten ziyade yayılma eğilimindedirler.

Kılcal varisler çoğu zaman estetik kaygılar oluşturmaktadır. Özellikle bayanlarda kılcal varisler etek giymeyi imkansız kılmaktadır. Bunun için kılcal varis tedavisi yapılabilmektedir.

Comments

  1. Bende çok kalın varisler var. Bendeki bu kalın varis tedavisi yapılması mümkün müdür?

    1. Meral hanım merhaba, varislerinizin ne kadar kalın olduğunun yapacağımız tedavi açısından hiçbir farkı yoktur. Bu güne kadar kalın veya ince tüm varisler üzerinde başarılı tedaviler uygulanmıştır.

  2. Bendeki varislerin dışarıdan hiçbir görüntüsü yok. Daha önce doppler yaptırdım. 14 mm varisin var dediler. Bu varis çeşidinin tedavi edilmesi şart mıdır.

    1. Hayriye hanım geçmiş olsun, bacaklarınızda tespit edilmiş olan varislerin tedavisinin yapılmasında yarar vardır.

  3. Hocam merhabalar, benim ayak bileklerimde çok fazla kılcal varisler var. Bu kılcal varislerin tedavisi için defalarca doktora gittim. Doktorlar tedavi olmaz varis çorabı giymen lazım dediler. Varis çorabı giyiyorum ama artık ufak ufak yaralar da çıkmaya başladı. Bu varisleri tedavi edebilir misiniz? Bir de bu varis hangi çeşit varistir. Varis tedavisi fiyatları hakkında da bilgi verir misiniz?

    1. Ayhan bey geçmiş olsun varis hastalığı özellikle de kılcal varislerin varis çorabı ile iyileşmesi mümkün değildir. Varis çorabı kılcal varislerin ilerlemesini veya çoğalmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle kılcal damar varislerinin tedavisi için bize başvurmanızı tavsiye ederim. Varis tedavisi ücretleri hakkında ayrıntılı bilgiyi kliniğimizi telefon ile aramanız halinde size detaylar açıklanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir