Varis Nasıl Ortaya Çıkar?

Ayaklarda ve bacaklarda çeşitli görsel ve sağlık sorunlarına yol açan varis nasıl ortaya çıkar? Varis kimlerde görülür? Varisin belirtileri nedir ve varis tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Toplumda önemli bir yere sahip varis sorunu ile ilgili tüm merak edilenlerin cevaplarını bir araya getirdik. Günümüzde hanımların başını çektiği bir sorun haline gelmiş varis en başta görsel açıdan rahatsız hissetmemize neden olan bir sorun. Ancak bu sorunu sadece estetik kaygılarla ele almamalıyız. Elbette hepimiz görüntümüze önem vermekteyiz ancak varis söz konusu ise bunun sadece bir görsel sorun olmadığını, bazıları için ciddi bir sağlık meselesi olduğunu unutmamalıyız. Varis toplum içinde kimileri için hafif bir sorun olarak, yaşamı fazla etkilemeden geçirilen bir rahatsızlık olabilir. Fakat bu rahatsızlık doğası gereği ilerleyerek devam edebilir. Öncelikle varis nedir sorusunu ele alacak, daha sonra varis nasıl ortaya çıkar sorusuna yanıt vereceğiz.

Varis Nedir? Varisi Yakından Tanıyalım

Varis nasıl ortaya çıkar? Varis nedenleri nedir? Şunu belirtmek gerek ki varis bir damar sorunu olmasına rağmen kalp – damar sorunları başlığı altında incelenmez. Varis bacaklardaki toplardamarların kanı yukarıya tam iletememesi sonucu şişmesi ve şekil değiştirmesidir. Varis daha çok bölgesel bir sorun olarak ortaya çıkar ve bacakları, ayakları etkisi altına alır. Varis görsel olarak tespit edilebilir özelliklere sahip olsa da bazı etkilere dikkat ederek ciddi bir varis sorunumuz olup olmadığını anlayabiliriz. Gözle görülmeyen bazı varis belirtileri mutlaka dikkate alınmalıdır:
• Özellikle akşam ve gece artan ayak ağrıları, şişlikleri
• Ayak ve bacaklarda görülen kramp hisleri
• Ayak ve bacaklarda yanma, kaşıntı veya kanamalar
• Görsel açıdan, ciltte belirgin damarlar, morarmalar, ayak bileği lekeleri, kan oturması şekilleri

Varis Neden Olur?

Varis neden ortaya çıkar sorusunun birden fazla yanıtı olabilir. Varis en çok hanımları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Örneğin yaşlı hanımlarda, adet döneminde olanlarda veya hamile olanlarda varis gözlenebilir. Varisin genetik açıdan yatkınlıktan kaynaklandığı düşünülür. Yani ailesinde varis olanlarda varis rahatsızlığına yakalanma riski fazladır. Kullanılan bazı hormon ilaçları varise neden olabilir. Yaşam kalitesi de varis neden ortaya çıkar sorusunun cevabı olabilir. Mesela, aşırı kilolar varisi tetikleyebilir. Çok oturan bir mesleğiniz varsa veya ayakta uzun süre durmanıza neden olan işlerde çalışıyorsanız varis riskiniz yüksektir. Hareket etmek ve yürüyüş yapmak, dar çoraplar giymemek ve sıcakta uzun süre kalmamak varis için yararlı olacaktır. Varise çözüm arayanlar varis çorabı kullanarak bu sorunla daha kolay baş etmeyi sağlayabilirler.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis nasıl ortaya çıkar konusunu ele almaya çalıştık. Şimdi kısaca tedavisinden söz edelim. Variste tedavi yöntemleri ilerleyen tıp teknikleri ile artık daha kolay bir hale gelmiştir. Eskiden tercih edilen ameliyatlı çözümler yerine lazerle, radyo frekansları ile, ilaç enjekte etme ve destek çorapları ile tedavi uygulanabilmektedir.

Comments

  1. Hocam uzun yıllardır varis hastasıyım ve bir kaç kez ameliyat oldum. 23 yaşında bir kızım var ve onun da bacaklarında varis başladı. Onun da benim başıma gelenlerin gelmesini istemiyorum. Ameliyatsız varis tedavisi olmasını ve bu dertten hemen kurtulmasını istiyorum. Varis tedavisi için size gelmeden önce ne gibi tahlil yaptırmam gerekiyor. Bir de varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. iyi günler.

    1. Hülya hanım merhaba, bacak varisi genetik yatkınlık dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Ancak tedavinin ne zaman yapılacağına biz ancak muayene ettikten sonra söyleyebiliriz. Kızınızın yaşı henüz çok genç ve tedaviye ihtiyacının olup olmadığını muayene etmeden karar vermek yanlış olur. Bunun için önce bir varis muayenesi olmanızı tavsiye ederiz. Varis tedavisi fiyatları hakkında bilgiyi muayene sırasında vermekteyiz. İyi günler dilerim.

  2. Merhaba, benim bacaklarımda uzun zamandır yanma oluyor. özellikle soğuk suyla yıkayıp uyuyabiliyorum. bu varisin neden ortaya çıktığını anlayamadım. ailemde hiç kimsede yok. neden olmuş olabilir.

    1. Varis genellikle aileden kalıtsal olarak geçen bir hastalık olmakla birlikte tek sebep genetik olmayabilir. Yaşam şekliniz özellikle uzun süre ayakta durarak yapılan işlerle uğraşmak da varise sebep olabilir. Geçmiş olsun.

  3. hocam merhaba bacaklarımda çok miktarda varis var. köpükle varis tedavisi ankara da nerede yapılmaktadır.

    1. Ayten hanım merhaba, köpükle varis tedavisi Ankara da bulunan kliniğimizde yapılmaktadır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir