Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis Hastalığı Ciddiye Alınmalı

Varis sorunu dikkate alınması gereken ve ciddi sorunlara neden olabilecek bir rahatsızlık olduğu için bu yazımızda varis nedirvaris neden olur sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Varis her rahatsızlıkta olduğu gibi erken dönemde tespit edilmesi gereken bir rahatsızlık türüdür.

Ancak her varis rahatsızlığı büyük sorunlara neden olmamaktadır. Varisi daha iyi anlamak için öncelikle dolaşım sistemimizin işleyişinden biraz bahsetmemiz gerekir.

Hepimizin bildiği gibi vücudumuzdaki kanın görevi gerekli duyulan maddeleri organ ve dokulara iletmektir. Dolaşım sistemimiz kanı gerekli organ ve dokulara ilettikten sonra meydana gelen kirli kan tekrar organ ve dokulardan geri alınmaktadır.

Toplardamarlar kirli kanı bacaklardan kalbe taşır

Bacak bölgemizde biriken kirli kan daha sonra toplardamarlar sayesinde akciğerlere ve kalbe geri götürülerek temizleme sürecine girer. Dokulardaki kirli kan aşağıdan yukarı doğru çıkmalıdır. Yer çekiminin tersi olan bu hareketin oluşmasını sağlayan şey damarlarımızda bulunan kapakçıklardır. Böylece kanımız temizlenmek üzere toplardamarlar ile alınırken geriye doğru gitmeyecektir.

Bacak kasları ve kapakçıklar görevini yerine getiremediğinde kanımız toplardamarlara çökerek varis adını verdiğimiz soruna neden olmaktadır.

Varis tespiti yapılırken sorunun kaynağının kılcal damar mı yoksa toplar damar kaynaklı mı olduğuna bakılır. Temel olarak varis, toplardamarların genişlemesi ve kapakçıkların görevini yerine getirememesi nedeniyle meydana gelmektedir. Bu durumda soruna sahip kişi için tedavi süreci başlatılmalıdır.

Varis hastalığı giderek etkisini arttırabilmektedir. Zaman içinde varise bağlı yaralar meydana gelebilir. Hastanın duyduğu acı ve şikayetler zamanla artabilir. Varis bir damar ve dolaşım sorunu olduğu için ihmal edilmemelidir.

Varisin Nedenleri

Toplumumuza baktığımızda varis sorunun en çok hanımları etkilediğini söyleyebiliriz. Bazı görüşlere göre bunda kadınlık hormonlarının bir payı olabilir.Ancak varis tek bir cinse ait bir rahatsızlık değildir. Erkeklerde de görülebilen varisin nedenleri genellikle şöyledir:

 • Kalıtsal nedenler
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı
 • Uzun süre ayakta durmayı gerektiren faaliyetlerde bulunma

Varisin Belirtileri

Varis genellikle kendisini ciltte meydana gelen renk değişimleri ile gösterir. Cilt üzerinde meydana gelen renk değişimi ve sertlikler hissediyorsanız mutlaka doktorunuzdan randevu almalısınız. Varis rahatsızlığı kendisini spazm, kramp, ağrı veya kaşıntı halleriyle gösterebilir. Damarlarınızın teninizden belli olmaya başlaması veya dışa doğru çıkma eğilimi göstermesi yine bir damar sorununun olabileceğini gösterir. Varis ile ilgili dikkat edilmesi gereken zaman dilimi yaşlılık dönemidir. Varisin çeşitli nedenleri olabilir ancak yaşlılık dönemi varisin en sık görüleceği dönem olmaktadır.

Son Olarak

Eğer varis  şikayetiniz varsa doktorunuza başvurmalı ve kontrolden geçmelisiniz. Varis sorununa teşhis koyacak bölüm kalp ve damar cerrahisidir. Varis tedavisinde birçok yöntem kullanılır. Varisiniz doktorunuzun vereceği karara göre tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemlerde cerrahi müdahale pek kullanılmaz ancak bazı durumlarda önerilebilir. Varis gibi özellikle hareketsizliğin getirdiği bir rahatsızlığa karşı dikkatli olmalı ve sağlıklı bir yaşam tercih etmelisiniz.

Comments

 1. Hocam merhabala, benim ayaklarım geceleri çok yanıyor. şişme yok, pek ağrı da olmuyor. bazı günlerde ağrım var, varis olabilir miyim

  1. Saydığınız belirtiler varis hastalığını işaret ediyor. Ancak kesin olarak varis teşhisini ancak ayakta yapacağımız renkli doppler ultrason ile koyabiliriz. Bunun için lütfen randevu alınız.

 2. Benin Bacaklarımda bazen ağrı oluyor. Ama herzaman değil. Varis olabilir mi. Ağrı kasiktan dizime doğru oluyor.Sadece sağ bacakta.

  1. Merhabalar, bacak ağrıları varise bağlı olabileceği gibi ortopedik nedenlerle de olabilir. Ancak kasıktan ağrıdan bahsettiğiniz için varis muayenesi olmanızı tavsiye ediyoruz. Randevu için 0 312 224 13 14 numaralı telefonu arayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 3. hocam ayak bileklerimde yaralar çıktı. bu yaralar bir türlü geçmiyor. bir arkadaşım varis olduğumu söylüyor ama varise pek benzemiyor. çünkü hiç damar görünmüyor. bilgi verir misiniz

  1. Turgut bey geçmiş olsun, varis hastalığının bazı tiplerinde derin venöz sistem yetmezliğine bağlı olarak hiç kılcal damar görünmediği olabilir. Bunu anlamanın en kesin yolu ayakta renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olmaktır. Varis muayenesi sonrasında köpük tedavisi Ankara‘da bulunan kliniğimde uygulanarak tedavi olmanız mümkündür.

  1. Ertan bey, muayene ve tedaviniz için bizi 0 312 224 13 14 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

 4. Bendeki varislerin dıştan hiç bir belirtisi yok. Ancak çok ağrılarım ve kaşıntılarım oluyor. Bu varisleri tedavi ettirmezsem ilerde çok sorunum olur mu?

  1. Hüseyin bey geçmiş olsun, dıştan hiçbir belirti vermeyen varislere iç varis denilir. Bu varis türünün de diğer varisler gibi tedavi edilmesi gerekir. Bu varislerin tedavi edilmemesi ilerleyen dönemde pıhtı atması ve venöz tromboz oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle varis tedavisini ihmal etmemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir