Varis Tedavi Çeşitleri

Özellikle bacakları ve ayakları etkileyen bir sorun olan varise nasıl bir çözüm bulacağımızı öğrenmek adına varis tedavi çeşitlerini ele alacağız. Her şeyden önce varisin tanımını yapmak çok önemlidir. Varisi tespit ettikten sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Görsel açıdan bizi rahatsız hissettiren; zaman zaman ağrılarla, şekil bozukluklarıyla ve çeşitli sorunlarla kendini hissettiren varise çözüm için birçok yöntem bulunur. Varis tedavisi günümüzde oldukça gelişmiştir. Varis tedavi çeşitleri sayesinde birçok varis sorunu zaman içinde çözüme kavuşmaktadır. Uygulanan varis tedavi çeşitleri zaman içinde ağrısız, acısız yöntemlerle tedaviyi esas almaktadır. Varis rahatsızlığı ilerleyebilir. Bu nedenle büyüyen ve artan varis şikayetleri için bacak ve ayaklarınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Bacaklarınızda oluşabilecek ağrılar, yorgunluk ve şişlikler dikkate alınması gereken belirtilerdir. Ayakta durmakta zorluk çeken, geceleri ayak ve bacak ağrılarına maruz kalan kişiler varis ihtimaline karşı doktorlarına muayene olabilirler. Varis tedavi çeşitleri konusuna geçmeden önce varisile ilgili bilinmesi gerekenlere bir göz atalım.

Varis İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

• Vücudumuza gönderilen kan tekrar temizlenmek üzere akciğerlere ve kalbe geri gönderilmelidir. Bu görevi toplardamarlar gerçekleştirir. Bacaklarımızda meydana gelen varis sorunu toplardamarların, toplardamar kapakçıklarının işlevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkmaktadır.
• Varis rahatsızlığında genellikle toplardamarlar genişler. Ortaya çıkan kıvrımlı görüntü genellikle cildimiz üzerinden tespit edilebilir.
• Normalde geri toplanması gereken kirli kan damar ve çevresinde birikebilmektedir.
• Varis en çok kadınlarda ve ilerlemiş yaşlarda görülür.
• Varisler boyutlarına göre sınıflandırılır. Büyük, orta ve kılcal varis çeşitleri vardır.
• Hamilelik, adet dönemi, uzun süre ayakta çalışmak, hareketsizlik, fazla kiloya sahip olmak ve ailede varis görülmesi (kalıtsal özellik) en sık rastlanan varis nedenleridir.
• Varis sıcakta artar, soğuk havada azalır. Sürekli sıcak ortamlarda bulunan veya sıcak iklimlerde yaşayanlarda varis riski daha fazladır.
• Varis sabahları daha az ve geceye doğru şiddeti artan şekilde gözlenir.
• Bazı varis türlerinde ayaklarda şişme, yanma, diz altlarında sızı gibi belirtiler gözlenebilir. Nadiren de olsa bazı varislerde kanama görülebilir.

Varis Tedavi Çeşitleri

Variste eskiden beri süregelen ameliyat yöntemi yerini yeni tekniklere bırakmıştır. Ancak gerekli görüldüğünde varis ameliyatı uygulanabilir. Varis tedavi yöntemleri arasında, ilaçla tedavi, lazerle tedavi, buhar tedavisi, köpükle tedavi, enjeksiyon yoluyla tedavi ve varis çorabı ile tedavi bulunur. Varis tedavi çeşitleri arasında acısız bir yöntem olan lazer tedavisi ve radyo frekans yöntemleri en çok tercih edilen tekniklerdendir. Hangi varis tedavisini almanız gerektiği ile ilgili doktorunuzun görüşü çok önemlidir. Varisler genelde tek seans ile çözümlenemeyecek sorunlardan biridir. Varis şikâyet oranı zamanlar artan bir sorun olduğu için erken aşamalarda doktorunuzdan bilgi almanızda fayda olabilir. İlerleyen yaşlarda varis sorunu yaşamamak için hareketsiz kalmamaya özen göstermelisiniz. Düzenli yürüyüşler tapmak oldukça yararlıdır.

ankarada en iyi varis doktoru

Comments

 1. merhabalar, varis tedavisi olmak istiyorum ama varis tedavi çeşitlerinden hangisini tercih edeceğimi tespit edemiyorum. bu konuda bana yardımcı olur musunuz.

 2. hocam merhaba ben uzun zamandır futbol oynuyorum. ancak maçın belli bir bölümünden sonra sağ bacağımda hafif ağrı ve uyuşukluk oluyor. beyin cerrahi omirilik için emar yaptırdı. hiçbir şey çıkmadı. benim bacağım çok koştuğum zaman uyuşuyor. acaba varis olabilir mi?

  1. Emre bey geçmiş olsun. Varis hastalığının belirtilerinden biri de ayakta uzun süre durmaya bağlı olarak ayakta uyuşma olabilir. Bu yüzden ayakta doppler ultrason yapılmaktadır. Ayakta duran kişinin ayakta durduğu sırada kirli kan bacakta biriktiği için uyuşma olabilir. Kesin teşhis ve tedavi için kliniğimizi aramanızı tavsiye ediyorum.

 3. Rengin hocam merhaba, benim bcaklarımdaki varislerin bazıları bazen tamamen görünmez oluyor. bazen yeniden çıkıyor. bu varislerin tedavi edilmesi gerekir mi?

  1. Emin bey geçmiş olsun, varis hastalığı doğası gereği sizin hayat biçiminize bağlı olarak şiddeti artan veya azalan günleri olur. Nispeten daha az ayakta durduğunuz günlerde varisli damarlar görünmez oluyordur. Ancak bu tip damarların tedavisi için köpüklü varis tedavisi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 4. Varis tedavisi fiyatları ve ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz. Bir de SGK lıları indirim uyguluyor musunuz.

  1. Murat bey varis hastalının derecesine göre yapılacak tedavinin şekli ve miktarı değişmektedir. Bu nedenle varis tedavisi fiyatları hakkında buradan bilgi vermek doğru olmayacaktır. Ayrıca SGK lı olan ya da olmayan tüm hastalara aynı fiyat uygulanmaktadır. Zira memleketimizde SGK lı olmayan hiç kimse yoktur.

 5. Hocam merhaba, benim ayaklarımda çok varis var. bunları tedavi ettirmek için Ankara varis tedavi merkezine gittim. Ancak tedavi edemeyeceklerini söylediler çorap giymem gerektiğini söylediler. size gelsem tedavi yapabilir misiniz

  1. Erkan bey geçmiş olsun. Varis hastalığının tüm çeşitlerinin tedavisi mümkündür. Bu nedenle eğer sizin varisiniz varsa mutlaka tedavi edebiliriz. Ancak hastalığınızın varis olmaması halinde aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu nedenle Ankara’da bulunan kliniğimize gelerek varis muayenesi olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir