Varis ve Bilmedikleriniz

Varis tedavisi bu sorunla baş etmeye çalışan, özellikle hanımların çekmek zorunda kaldığı varis sorununa karşı uygulanan tüm yöntemleri kapsamaktadır. Bilindiği gibi varis bacaklarımızdaki toplardamarların genişlemesini ifade etmektedir. Genişleyen damarlar kıvrımlı bir hal alır. Normalde bacaklarımızdan toplanması gereken kirli kanın tam olarak geriye taşınmamasına neden olan varis hastalığı hem estetik bir sorun, hem dikkat edilmesi gereken bir sağlık konusudur. Varis rahatsızlığı halk arasında yaygın şekilde görülebilen bir sorundur. Pek çok varis sorununu sadece gözle ve dokunarak tespit etmek son derece kolaydır. Bazı durumlarda bu rahatsızlık çeşitli sağlık sorunlarıyla kendisini gösterebilir. Varis tedavisi hakkında bilgi sahibi olmadan önce varisi yakından tanımak gerekir.Bu nedenle varise çözüm ararken bu tip belirtilere dikkat edilmesi gerekir:

 • Yorgunluk
 • Bacaklarda ağrı
 • Bacaklarda yorgunluk
 • Kramp
 • Bacaklarda pıhtılaşma
 • Bacaklarda kanama
 • Ayak bileği şişmesi

Varis rahatsızlığını yakından ele alırken “varis kimlerde görülür” veya “varis neden olur“sorularının yanıtını vermeye çalışalım. Varis rahatsızlığının toplumda yaygın olarak görüldüğünü söylemiştik. Varis en çok hanımların ve ileri ki yaşlarda olanların başına gelen bir sorundur. Yaşlılık varisin en çok görüldüğü dönemdir. Varis en çok hanımlarda, ailesinde varis olanlarda (genetik kaynaklı), aşırı kilolu kişilerde, hareketsiz yaşam sürenlerde, ayakta çok fazla durmak zorunda olanlarda, hamilelerde, doğum yapmış kişilerde görülmektedir. Bazı uzmanlara göre hanımlarda çok sık görülen varisin nedeni kadınsal hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bazı uzmanlar variste kalıtsal etkilerin büyük rol oynadığı görüşündedir. Ancak ailenizde varis olması yüzünden mutlaka siz de de olacak fikrine kapılmanıza gerek yoktur. Böyle bir durum söz konusuysa en azından önlem olarak hareketsizlikten uzak durmak ve sağlığa dikkat etmek gerekir.

Varis Tedavisi

Günümüzde varis tedavisi oldukça gelişmiş yöntemlerden oluşur. Varis tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde ikiye ayrılsa da artık daha fazla tedavi seçeneği söz konusu olmaktadır. Varis ameliyatı genelde varise neden olan damarın çıkarılması şeklinde uygulanmaktadır. Diğer bir ameliyat yönteminde varisli damardan kesitler alınmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi varis ameliyatı günümüzde çok yaygın kullanılan bir yöntem değildir.

Lazerle varis tedavisi günümüzde uygulanan yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde hasta acı ve ağrı çekmemekte, narkoza maruz kalmamaktadır. Bu tedavi şeklinde hedeflenen bölge varise neden olan damar ve kapakçıklarıdır. Uygulanan tedavinin amacı sorunlu bölgeyi onarmak ve hastalığın tekrar etmesini önlemektir.
İlaçla varis tedavisi bir başka çözüm yolu olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Varise ilaç yöntemiyle müdahale ederek varisli damarları işlev dışı bırakmak hedeflenmektedir. İlaç bölgeye enjekte edilerek uygulanır. Varisli damarın ortadan kaldırılmasını sağlayan ilaçla enjeksiyon yönteminden sonra o bölgenin görüntü olarak düzelmesi biraz zaman alabilir.

Varis tedavisinde uygulanan diğer yöntemlerden bazıları Radyo frekans yöntemi ve buharlı tedavi yöntemidir. Bu yöntemler de ameliyata alternatif olacak, ağrı ve acı hissedilmeyecek yöntemlerdir. Varisiniz sağlık sorunlarına neden olmaması açısından incelenmelidir. Varis tedavisi erken uygulandığında çok daha kısa sürede sonuç alınabilir.

Comments

 1. hocam benim bacaklarımda aşırı derecede şişlik var. varis çorabı giymeme rağmen bir türlü şişlik inmiyor. çorap giymezsem ağrı da oluyor. bu durumda varis tedavisi olmam gerekir mi

  1. Ayhan bey merhaba, şikayetleriniz bu boyuta ulaşmış ise ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin biriyle tedavi olmanızı tavsiye ediyorum.

 2. Rengin hanım merhaba, varis tedavisinden sonra varislerin tekrar ihtimali var mıdır? varis tedavisi olmuş bir arkadaşım hiç boşa yaptırma sonra yeniden oluyor diyor. Sizin düşünceniz nedir? Varis tedaviden sonra varis tekrarlar mı?

  1. Hatice hanım merhaba, varis hastalığı bacak toplardamarlarının genişlemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavi edilen damarların yeniden açılması sık görülen bir durum değildir. Ancak tedavi edilen damarların dışındaki damarlarda varis görülmesi ihtimali her zaman vardır.Bunu önlemek için varis tedavisinden önce ayakta renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapılması gerekir. Bu yapılmadan tedaviye geçilmesinin bir sonucu olarak varisin tekrarlaması mümkündür. Bunu önlemek için köpükle varis tedavisi Ankara da bulunan kliniğimizde öncelikle renkli doppler yapmaktayız. Dilerseniz randevu alınız ve bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşınız. İyi günler dilerim.

 3. hocam benim bacaklarımda uyuşma oluyor. her zaman uyuşukluk olmuyor. ama özellikle uzun süre ayakta durduğumda oluyor. acaba varis olmuş olabilir mi?

  1. İlker bey geçmiş olsun. Varisin belirtilerinden biri de uyuşmadır. Ancak tek başına uyuşma varis hastalığına dayanmayabilir. Bunun için ayakta ultrason doppler yapılması ve varis muayenesi olmanız gerekir. Randevu için 0 312 224 13 14 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir