Varisin Sebepleri

Hastalığın yapısını yeterince tanıdığımıza göre şimdi de hastalığın neden olduğundan bahsedeceğiz. Varis toplardamarlarda bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucu oluşmaktadır. Şimdi ise bunun olmasına neden olan durumları inceleyeceğiz.

Genetik Faktörler

Hastalığın tamamen genetik kökenli olduğunu söylemek çok doğru olmayacaktır. Ancak genetik faktörlerin etkisini de göz ardı edemeyiz. Ailesinde bu sağlık problemi olan bireyler olmayan bireylere göre risk grubundadır. Ailesinde bu problem bulunan bireylerin damarsal yapıları daha zayıf olmaktadır. Bu sebeple normal bireylere nazaran daha fazla önlem almaları tavsiye edilmektedir.

Uzun Süre Hareketsiz Kalınması

Uzun süre masa başında veya ayakta kalınması varis oluşumuna zemin hazırlayan durumlardır.  Halk arasında uzun süre ayakta kalmanın damar genişlemesine sebep olduğu bilinmektedir. Ancak uzun süre oturmanın bu sağlık sorununa sebep olduğu pek bilinmemektedir. Hastalığın kirli kanı kalbe pompalayan toplardamarlar üzerinde meydana geldiğinden bahsetmiştik. Bahsedilen bu toplardamarlar tabiri caiz ise yer çekimine aksi yönde olacak şekilde kan pompalamaya çalışmaktadır. Nasıl ki su akan bir hortumu yer çekiminin aksi yönde tuttuğumuzda su akmak için zorlanırsa, bu damarlarda kirli kanı pompalamak için aynı şekilde zorlanmaktadır. Kişilerin uzun süre ayakta kalması ve oturması bu pompalama işlemini daha da zorlaştırmaktadır. Zorlanma sonucu oluşan baskı damarlardaki kapakçıkların görevini yerine getirememesine ve yapısal bozulmalara sebep olup varisleri oluşturmaktadır.

Gebelik

Hastalığın kadınlarda daha sık gözlendiğinden bahsetmiştik. Gebelikte varis oluşumuna zemin hazırlayan durumlardandır. Gebelikle birlikte kadının vücudundaki kan miktarında artış olmaktadır. Artan bu kan damarlara uygulanan basıncın a artmasına sebep olarak damarların genişlemesine neden olmaktadır.

Aşırı Kilolu Olmak

Fazla kilolar hayatın her alanında olduğu gibi sağlık alanında da bireylerin hayatını zorlaştırmakta ve risk oluşturmaktadır. Fazla kilonun sebep olduğu sağlık problemlerinden bir tanesi de damar genişlemesidir. Vücuttaki fazla kilolar damarlara uygulanan basıncın artmasına sebep olduğu için damarların genişlemesine sebep olmaktadır.

Yaş ilerlemesi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte insan bedeni eskisi kadar dayanıklı ve güçlü olmamaktadır. Zaman içerisinde hem deride, hem organlarda deformasyonlar oluşabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte varis oluşumuna zemin hazırlayan kapakçıkların bozulması da daha sık gözlenmektedir.

Bu yazımızda sizlere hastalığın neden olduğundan ve kimlerde daha sık görüldüğünden bahsettik. Bir sonraki yazımızda ise sizlere hastalığın sebep olduğu belirti ve şikâyetlerden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Comments

  1. merhaba hocam bacaklarımda damar varisleri var ve çok ağrı yapıyor. gece uyurken huzursuzluk veriyor. Uyku uyuyamıyorum. Varis tedavisi için çok araştırma yaptım hep siz karşıma çıktınız. Ameliyatsız varis tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Tedaviden sonra ne kadar dinlenmem gerekir.

    1. Arzu hanım geçmiş olsun, varis ve varis tedavisine ilişkin ayrıntılı bilgiyi kliniğimizin 0 312 224 13 14 numaralı telefonundan alabilirsiniz. Ayrıca tedavi olmanız halinde dinlenme süresi 1 gündür.

  2. Hocam merhaba, benim bacaklarımda daha önce hiç varis rahatsızlığı yoktu. Bir trafik kazası geçirdim. Daha sonra yaralanan bacağımda varis oluştu. Trafik kazası nedeniyle varis olur mu? Yani trafik kazası varise sebep olur mu?

    1. Hayati bey geçmiş olsun, varis hastalığı bir toplarmar hastalığı olup travmaya bağlı olarak da varis oluşabilir. Bu nedenle kaza sonrası oluşan varislerin tedavisinde de aynı yöntemler uygulanmalıdır.

  3. Rengin hanımm merhaba, benim uzun yıllardır süren bir varis sorunum var. Emekli öğretmenim. Ankara varis merkezi olarak nereyi tavsiye edersiniz. Sizin çalıştığınız varis merkezi neresidir. Teşekkürler

    1. Haldun bey merhaba, ben kendi kliniğimde varis tedavisi yapıyorum. Bu nedenle varis tedavisi olmak için bizim yanımıza gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir